Spis treści 19 sekcji
Czym jest Twilio i dla kogo powstał?
Twilio to platforma typu CPaaS: pozwala dodać funkcje komunikacyjne do własnej aplikacji.1 Korzystają z niej firmy o różnej skali, od rozwijających się startupów po globalne przedsiębiorstwa.2 Według raportu rocznego na koniec 2025 roku Twilio miało ponad 402 tys. aktywnych kont klientów3.
Twilio warto oceniać jako usługę do budowania komunikacji we własnym produkcie, nie tylko przez pryzmat stawki za SMS. Aplikacja może inicjować kontakt w określonym momencie obsługi klienta.
Firma musi przy tym zdecydować, czy potrzebuje kampanii masowej, powiadomienia transakcyjnego czy odpowiedzi od odbiorcy. Dla przykładu amerykański numer toll-free domyślnie wysyła do USA i Kanady najwyżej 3 segmenty SMS na sekundę4.
Twilio pasuje przede wszystkim do firmy, która chce powiązać komunikację z działaniem własnej aplikacji. Gotowe narzędzie kampanijne trzeba oceniać według innych kryteriów.

Funkcje Twilio
Twilio służy do wysyłania, odbierania i obsługi wiadomości SMS, RCS, WhatsApp oraz MMS.2 Do aplikacji można też dodać funkcje SMS, głosowe, wideo i czatu.1 Dzięki temu firma powiąże kontakt z procesem w aplikacji albo poprowadzi kampanię. Programmable Messaging obsługuje cztery wymienione kanały: SMS, MMS, RCS i WhatsApp5. Voice Integrity w Twilio obsługuje trzy główne sieci USA, a ogólnie dostępne Webhook Configuration API pozwala konfigurować uwierzytelnianie i dostarczanie webhooków osobno dla każdego adresu URL. Twilio Cohorts jest w prywatnej becie i obsługuje listy, segmentację oraz wysyłkę przez Twilio Email API i Twilio Bulk Messaging API; RCS można wysyłać na numery Rogers w Kanadzie30.
Funkcje kampanii, planowania i pomiaru służą różnym zadaniom operacyjnym.
- Kampanie SMS w Twilio obejmują wysyłkę masową, komunikację dwukierunkową, personalizację, segmentację odbiorców i ankiety SMS. Dostępne są także analityka oraz raportowanie kampanii.6 Firma prowadząca dialog z klientami powinna ocenić obsługę odpowiedzi osobno od skali wysyłki.
- Twilio Engagement Suite obejmuje skracanie linków, śledzenie kliknięć i planowanie wiadomości.7 Kliknięcie oznacza reakcję odbiorcy, ale nie potwierdza doręczenia SMS-a.
- Planowanie i podgląd wysyłki w Twilio pozwalają określić czas oraz częstotliwość komunikacji. Panel pokazuje wiadomości wysłane, pozostałe do wysłania i otrzymane odpowiedzi.8
- Obsługa wypisów i doręczeń w Twilio obejmuje ochronę wypisów z komunikacji oraz informacje o dostarczeniu wiadomości.9 Status doręczenia, odpowiedź i kliknięcie to odrębne zdarzenia.
Twilio łączy narzędzia kampanijne z funkcjami komunikacyjnymi dla aplikacji. W Twilio Conversations (classic) jedna konwersacja może mieć maksymalnie 1000 uczestników. Spośród nich najwyżej 50 może korzystać z kanałów innych niż czat10.
Dobór funkcji zależy od tego, czy firma potrzebuje wysyłki, dialogu czy pomiaru reakcji.
Ile kosztuje Twilio?
Cennik producenta sprawdzony:
Historia cen z cennika producenta
| Plan | Cena | Ta sama cena w cenniku producenta |
|---|---|---|
| Conversations API | 0,05 USD (ok. 0,20 zł)/mies. za użytkownika | , , , |
| Twilio SendGrid Email API | 19,95 USD (ok. 78 zł)/mies. | , , , |
| Twilio SendGrid Marketing Campaigns | 15 USD (ok. 59 zł)/mies. | , , , |
| Twilio for Salesforce | 15 USD/mies. za użytkownika | , , , |
Pomiary: cennik pobierany przez nasz monitor zmian u producentów. Pokazujemy tylko ceny potwierdzone w najnowszym pobraniu.
Twilio rozlicza komunikację według wykorzystania. Na koszt wpływają kierunek wysyłki, liczba segmentów i funkcje dodatkowe.7,11 Tam, gdzie naliczane są opłaty operatorów, stawka za segment nie stanowi pełnego kosztu.11
W usłudze Twilio SMS wysyłka do Polski kosztuje 0,0457 USD za segment; osobno mogą dojść opłaty operatorów7.
Plany i abonamenty
Twilio działa w modelu pay-as-you-go: opłata wynika z wykorzystania, nie ze stałego pakietu wiadomości. Przy zobowiązaniu do rocznego wolumenu dostawca przewiduje rabat enterprise poza standardowymi progami. Warunki takiego rabatu ustala się ze sprzedażą.7 W opublikowanym przykładzie cenowym dla USA niższa stawka obejmuje wiadomości od 150 001. w miesiącu; rabat enterprise wymaga osobnego uzgodnienia12.
Opłaty dodatkowe i wdrożenie
Twilio Engagement Suite to osobna pozycja kosztowa obejmująca skracanie linków, śledzenie kliknięć i planowanie wiadomości.7 Pierwsze 1000 wiadomości objętych Engagement Suite miesięcznie jest bezpłatnych. Każda kolejna kosztuje 0,015 USD7.
Tabela zestawia pozycje kosztowe Twilio, sposób ich rozliczania i warunki zastosowania.
| Plan lub usługa | Cena | Co obejmuje i kiedy obowiązuje |
|---|---|---|
| Twilio SMS do USA | 0,0083 USD za segment | Stawka ze źródła porównawczego; nie dotyczy wysyłki do Polski. |
| Opłata operatora przy Twilio SMS do USA | Zależnie od operatora i rodzaju numeru nadawczego: 0,0025–0,005 USD za wychodzący segment SMS w wykazanych taryfach; dla numerów typu long code: 0,0035–0,005 USD | Kwota doliczana do stawki za segment według źródła porównawczego. |
| Minimalne doładowanie Twilio | 10 USD (ok. 39 zł) jako najniższy próg automatycznego doładowania; nie jest to potwierdzenie stałej minimalnej kwoty pojedynczego doładowania | Próg opisany przez to samo źródło bez wskazania aktualności warunku. |
Dane w tabeli: 8,11,13,14
Całkowity koszt Twilio zależy od wykorzystanych segmentów, kierunku wysyłki, opłat operatorów i płatnych funkcji. Po wyczerpaniu bezpłatnego limitu Engagement Suite obowiązuje stawka jednostkowa z tabeli. Warunki rabatu przy rocznym zobowiązaniu wolumenowym ustala się indywidualnie.7
Pojedynczy segment SMS mieści 160 znaków w kodowaniu GSM-7 albo 70 znaków w kodowaniu Unicode UCS-215.
Wersje, limity i sposób udostępniania Twilio
Twilio pozwala rozpocząć pracę z SMS i RCS bez podawania karty płatniczej.7 Nie oznacza to bezpłatnej wysyłki bez limitu.
Dostęp na start trzeba odróżnić od późniejszego rozliczania wiadomości i funkcji dodatkowych opisanego w sekcji kosztów. Konto próbne pozwala wysyłać SMS-y wyłącznie na zweryfikowane numery odbiorców16.
Konto próbne Twilio może wysłać maksymalnie 50 wiadomości dziennie, licząc w ruchomym okresie 24 godzin17. To ten limit, a nie brak wymogu podania karty, wyznacza skalę wysyłki próbnej.
Integracje Twilio
Twilio udostępnia API do wysyłania i odbierania SMS oraz MMS przez aplikacje, strony i usługi. Dokumentacja wymienia chatboty, uwierzytelnianie dwuskładnikowe 2FA i przypomnienia o spotkaniach.18 Komunikację może obsługiwać własna aplikacja, CRM lub osobne narzędzie korzystające z Twilio. Dostawca oferuje oficjalne biblioteki serwerowe dla siedmiu języków: C#, Java, JavaScript, PHP, Python, Ruby i Go19.
Integracje różnią się sposobem połączenia systemów oraz obsługiwanym scenariuszem.
- API Twilio pozwala programistom powiązać komunikację z działaniem własnego serwisu.18 W aplikacji rezerwacyjnej wiadomość może uruchamiać zdarzenie związane ze spotkaniem.
- Integracja Twilio z CRM jest opisana w porównaniu z SMSEagle jako sposób synchronizacji kontaktów i automatyzacji przepływów pracy.6 Synchronizacja obejmuje dane odbiorców, a przepływ pracy wyznacza moment uruchomienia komunikacji.
- API Keys to sekcja konfiguracji Twilio wskazana jako miejsce przygotowania integracji z własnym zasobem.8 Chodzi o połączenie techniczne, nie o gotową wtyczkę do sklepu lub CRM.
- Wisentic wymienia integrację pod nazwą „Twilio SMS”.20 Nazwa wskazuje powiązanie produktów, lecz nie określa zakresu przekazywanych zdarzeń i danych.
Twilio pasuje do organizacji, która osadza komunikację we własnych procesach. Przy wyborze gotowego połączenia liczy się opisany zakres integracji, nie tylko jej nazwa21.
Wdrożenie i wsparcie Twilio
Wdrożenie Twilio wymaga uwzględnienia wymagań operatorów w poszczególnych krajach i różnic w formatowaniu wiadomości.9 Zakres obsługi zależy od planu wsparcia. Według źródła porównawczego bezpłatny Twilio Developer nie gwarantuje czasu odpowiedzi, a kontakt z człowiekiem wymaga płatnego planu11.
Porównanie ze SMSEagle przypisuje Twilio zarządzanie zgodnością, obsługę HTTPS, debugowanie i wysyłkę MFA. Te ostatnie wiadomości służą uwierzytelnianiu wieloskładnikowemu.6 Ochrona wypisów pomaga obsługiwać osoby rezygnujące z dalszej komunikacji.9 Żadna z tych funkcji nie wyznacza czasu reakcji wsparcia.
Tabela porównuje minimalne opłaty za płatne plany wsparcia Twilio według źródła porównawczego.11
| Plan wsparcia | Minimalna opłata | Stawka zależna od wydatków |
|---|---|---|
| Twilio Production | 250 USD (ok. 983 zł) miesięcznie | 4% miesięcznych wydatków |
| Twilio Business | 1500 USD (ok. 5 900 zł) miesięcznie | 6% miesięcznych wydatków |
| Twilio Personalized | 5000 USD (ok. 19 660 zł) miesięcznie | 8% miesięcznych wydatków |
Dane w tabeli: 11,22
Rejestracja kampanii A2P 10DLC pojawia się w relacjach użytkowników skarżących się na niejasne przyczyny odrzucenia. Wspominają oni również o ponownych opłatach za weryfikację i automatycznych odpowiedziach wsparcia. Relacje te nie opisują przebiegu każdego zgłoszenia.23 Firma planująca taką wysyłkę powinna oddzielić wymagania rejestracyjne od zakresu wybranego planu wsparcia.
Co Twilio robi inaczej niż konkurencja?
Porównanie Twilio ze SMSEagle wskazuje, że Twilio daje szersze możliwości dostosowywania spersonalizowanych kampanii. Dotyczy to również segmentacji odbiorców i analizy wyników.6
Firma dobierająca komunikaty do grup klientów powinna ocenić treść kampanii, wybór odbiorców i pomiar rezultatów. Przy jednolitej wysyłce szeroki zakres dostosowywania może mieć mniejsze znaczenie24.
Ten wniosek odnosi się do wskazanych funkcji kampanijnych, nie do wszystkich cech obu produktów. Nie przesądza o wyborze, jeśli priorytetem są warunki nadawcy, obsługa odpowiedzi lub całkowity koszt wysyłki.
Plusy i minusy Twilio
Twilio łączy komunikację wielokanałową z rozliczeniem według wykorzystania. Według porównania ze SMSEagle nie oferuje jednak pracy offline. Twilio Verify oferuje mechanizmy fallback/failover, które w określonych sytuacjach przełączają weryfikację na alternatywny kanał; nie jest to jednak taki sam sprzętowy failover urządzenia lub modemu, jaki opisuje SMSEagle.2,6,7 Failover oznacza przejęcie wysyłki przez rozwiązanie zapasowe po awarii.
Przy wyborze liczą się więc także ciągłość działania i przewidywalność wydatków.25
Plusy
Atuty Twilio wiążą się z zakresem komunikacji i rozliczaniem jej według wykorzystania.
- Jedna platforma dla wielu kanałów obejmuje SMS, RCS, MMS i WhatsApp, a w aplikacji także głos, wideo oraz czat.1,2 To istotne, gdy kontakt z klientem wykracza poza wiadomości tekstowe.
- Rozliczenie według wykorzystania pozwala płacić za używane usługi. Zadeklarowanie rocznego wolumenu otwiera z kolei negocjacje rabatu.7 Taki model odpowiada organizacjom, które potrafią prognozować skalę wysyłki.
Minusy
Ograniczenia Twilio dotyczą ciągłości działania, kalkulacji kosztów i pracy potrzebnej do własnej integracji.
- Brak pracy offline i modułu failover przypisuje Twilio porównanie ze SMSEagle. Przedstawia ono SMSEagle jako bardziej opłacalne przy dużym wolumenie i długim okresie użytkowania.6 Twilio nie spełnia wymogu wysyłki niezależnej od połączenia z usługą.
- Koszt całkowity może obejmować numer, opłaty operatorów, funkcje dodatkowe i obsługę wiadomości zakończonych niepowodzeniem.9 Według źródła porównawczego małym firmom trudniej prognozować miesięczne wydatki w modelu rozliczenia według wykorzystania. Własne integracje wymagają też programistów.11
- Opinie o obsłudze należy odróżniać od potwierdzonych warunków usługi. Twilio ma na Trustpilot ocenę 1,1/5 i 219 opinii z ostatnich 12 miesięcy. Użytkownicy zgłaszają trudności z rejestracją, wsparciem, opłatami i zawieszaniem kont; platforma nie weryfikuje prawdziwości opinii.23 Zestawienie podaje też 4,1/5 z 518 opinii na G2, 4,4/5 z 502 opinii na Capterra i 7,8/10 z 246 opinii na TrustRadius.11,26
Twilio SMS w Polsce: numer komórkowy czy alfanumeryczna nazwa nadawcy przy stawce $0,0457 za SMS?
Twilio SMS pozwala wysyłać wiadomości do Polski z numeru komórkowego lub z alfanumerycznej nazwy nadawcy. Odpowiedzi obsługuje tylko numer komórkowy.7,9 Typ nadawcy trzeba więc dobrać do komunikacji jednokierunkowej albo dialogu z klientem.
Tabela porównuje typy nadawcy pod kątem stawki za SMS wychodzący, odbioru wiadomości i zastosowania.
| Typ nadawcy | SMS wychodzący do Polski | Odbiór SMS | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| Numer komórkowy | 0,0457 USD za SMS | Tak; SMS przychodzący jest rozliczany osobno. | Wysyłka i odbieranie odpowiedzi. |
| Alfanumeryczna nazwa nadawcy | 0,0457 USD za SMS | Nie; identyfikator służy wyłącznie do wysyłki. | Wiadomości bez odpowiedzi SMS. |
Dane w tabeli: 7,9
Stawki za wysyłkę są takie same przy obu typach nadawcy. Cennik nie określa przytoczonych kwot jako cen netto.7
O wyborze przesądza przede wszystkim potrzeba odbierania odpowiedzi.
Kiedy odpowiedzi na SMS wymagają numeru komórkowego?
Odpowiedzi na SMS w Twilio wymagają numeru komórkowego, na który klient może odesłać wiadomość. Alfanumeryczny identyfikator wyświetla nazwę zamiast numeru w krajach obsługujących tę funkcję, ale nie odbiera SMS-ów.9 Numer sprawdzi się przy przypomnieniu z prośbą o odpowiedź, a nazwa nadawcy przy komunikacie bez dialogu.
Ile kosztuje SMS przychodzący na numer komórkowy?
SMS przychodzący na numer komórkowy Twilio w Polsce kosztuje 0,0075 USD za wiadomość. Cennik nie oznacza tej stawki jako ceny netto.7 Firma zbierająca odpowiedzi płaci osobno za wiadomości wychodzące i przychodzące; nazwa alfanumeryczna nie pozwala odbierać SMS-ów.9
Numer komórkowy Twilio służy dialogowi, a alfanumeryczna nazwa nadawcy – wysyłce bez odpowiedzi SMS.
Twilio RCS w Polsce: jak wybrać między Basic Outbound za $0,0457 a Single Outbound za $0,1051?
Twilio RCS pozwala wysyłać w Polsce interaktywne wiadomości oznaczone marką. Standard RCS nie ogranicza komunikatu firmowego do zwykłego tekstu SMS.7 Przy wyborze wariantu trzeba osobno uwzględnić wysyłkę i odbiór odpowiedzi.7
Tabela porównuje warianty Twilio RCS według kierunku wiadomości i stawki jednostkowej dla Polski.
| Wariant | Kierunek | Stawka |
|---|---|---|
| Twilio RCS Basic Outbound | Wychodzący | 0,0457 USD za wiadomość |
| Twilio RCS Single Outbound | Wychodzący | 0,1051 USD za wiadomość |
| Twilio RCS Inbound | Przychodzący | 0,0075 USD za wiadomość |
Dane w tabeli: 7
Wysyłka i odpowiedzi RCS to osobne pozycje cennika.
- Cel wiadomości RCS może obejmować prezentowanie marki i angażowanie odbiorcy, zgodnie z opisem Twilio RCS.7 Wariant warto dobrać do planowanego sposobu komunikacji.
- Wysyłka i odpowiedzi RCS to osobne pozycje cennika. Wiadomości wysyłane należą do wariantów Outbound, a odpowiedzi odbiorców do Inbound.7
- Warianty wychodzące RCS mają różne stawki: Basic Outbound kosztuje mniej niż Single Outbound.7 Różnica w cenie sama w sobie nie opisuje zawartości ani funkcji wiadomości.
Twilio RCS Basic Outbound spełnia kryterium niższego kosztu wiadomości wychodzącej. Wyboru Single Outbound nie należy uzasadniać funkcjami, których nie wskazują przytoczone fakty.
Twilio i ryzyko SMS pumping: ochrona za $0,025 (ok. 98 zł) oraz opłata $0,001 (ok. 3,93 zł) za wiadomość „Failed”
Twilio udostępnia ochronę wykrywającą i blokującą SMS pumping, czyli oszustwo polegające na sztucznym wywoływaniu wysyłki.7 Dla firmy wysyłającej automatyczne powiadomienia lub kody uwierzytelniające to inna funkcja niż informacja o wyniku wysyłki.
- Twilio SMS pumping protection wykrywa i blokuje tego rodzaju nadużycia. Jest osobną pozycją opłat i nie potwierdza doręczenia każdej wiadomości.7
- Status „Failed” oznacza, że przetwarzanie wiadomości się nie powiodło. Twilio nalicza dodatkową opłatę za przetworzenie, choć wiadomość nie została dostarczona.9
Ochrona przed SMS pumping dotyczy nadużyć, a opłata za status „Failed” – wyniku przetwarzania. Obie pozycje trzeba uwzględnić w kosztach automatycznej wysyłki obok opłaty za wiadomość.
Twilio w kursach i rezerwacjach: SMS-y z LifterLMS oraz plan Simply Schedule Appointments Premium za 99 USD (ok. 389 zł) rocznie
Twilio obsługuje automatyczne SMS-y do uczniów przez LifterLMS oraz powiadomienia o rezerwacjach przez Simply Schedule Appointments.27,28 To integracje w innych produktach, nie osobne plany Twilio. LifterLMS wymaga konta Twilio, a powiadomienia w Simply Schedule Appointments są dostępne w płatnym planie Premium.27,28
Tabela porównuje zastosowania obu integracji z Twilio oraz warunki dostępu.
| Produkt | Zastosowanie Twilio | Warunek dostępu |
|---|---|---|
| LifterLMS | Automatyczne SMS-y do uczniów | Konto Twilio. |
| Simply Schedule Appointments Premium | Powiadomienia SMS przy rezerwacjach | Płatny plan Premium produktu do rezerwacji, niezależny od rozliczenia usługi Twilio. |
Dane w tabeli: 27,28
Automatyczne SMS-y do uczniów przez LifterLMS i Twilio
LifterLMS pozwala prowadzącym kursy automatyzować wiadomości do uczniów z użyciem Twilio.27 Integracja obsługuje komunikaty związane z kursem. Do jej użycia potrzebne jest konto Twilio.27
Powiadomienia SMS przez Twilio w Simply Schedule Appointments
Simply Schedule Appointments Premium udostępnia powiadomienia SMS przez Twilio osobom obsługującym rezerwacje.28 Plan aplikacji i wiadomości Twilio stanowią osobne pozycje w budżecie.
Opinie klientów o Twilio
Zebraliśmy oceny Twilio z 1 serwisu (Trustpilot; 973 oceny) i przeczytaliśmy 40 najnowszych opinii z serwisu Trustpilot z okresu od sierpnia 2026 do października 2026. Liczby poniżej wyliczamy sami z tych danych.
973 oceny w 1 serwisie
(1–2★: 40)
Oceny w serwisach
| Serwis | Czego dotyczy | Ocena | Liczba ocen | Przeczytane opinie | Stan na |
|---|---|---|---|---|---|
| Trustpilot | profil firmy | 1,1/5 ★★★★★ | 973 | 40 | 10.10.2026 |
Rozkład ocen w przeczytanych opiniach
Rozkład z 40 najnowszych przeczytanych opinii (z ostatnich dwóch lat), nie z całego profilu — może się różnić od średniej ocen w serwisach.
Co chwalą, na co narzekają
| Temat | Wzmianki |
|---|---|
| − Klienci skarżą się na długi brak odpowiedzi supportu i trudności z uzyskaniem konkretnej pomocy. | 19 z 40 |
| − Weryfikacja konta i wymogi zgodności bywają przeszkodą: dokumenty lub zgłoszenia są odrzucane, a rejestracja nie postępuje. | 13 z 40 |
| − Pojawiają się skargi na wpłatę wymaganą przed użyciem usługi oraz trudności ze zwrotem środków, gdy konto nie działa. | 12 z 40 |
Wybrane opinie
The setup process is a maze of poorly explained menus, compliance screens, registrations, messaging services, sender pools, campaign approvals, rejections, and contradictory status messages.
The customer service is extremely awful. They just put you on mute.
Their billing is extremely (and I believe intentionally) opaque. They make you pay for a premium „billing insights” package just to understand basic things about your account spend.
Stan na 10.10.2026. Oceny z publicznych profili; podsumowanie i liczby wzmianek wyliczyliśmy sami z przeczytanych opinii. Cytaty dosłowne (najwyżej skrócone), z podpisem autora tak, jak w serwisie; bez linków i pełnych danych autorów.
Dla kogo jest Twilio, a dla kogo nie?
Twilio pasuje przede wszystkim do firm z zespołem programistycznym, które chcą wbudować komunikację w aplikację. Firmy bez programistów, korzystające z jednego kanału lub z ograniczonym budżetem na wsparcie powinny uwzględnić pracę i koszty wdrożenia.11
Sprawdzi się, jeśli
Twilio sprawdzi się, jeśli zespół programistyczny może budować własne integracje.
- Zespół programistyczny może budować własne integracje obejmujące SMS, głos, e-mail i WhatsApp. Twilio pozwala powiązać tę komunikację z procesami w aplikacji.11
- Twórca aplikacji może chcieć dodać SMS, głos, wideo lub czat. Twilio jest wtedy usługą komunikacyjną dla rozwijanego produktu.1
- Firma wysyłająca mniejsze wolumeny SMS może potrzebować funkcji wykraczających poza samą wysyłkę. Porównanie ze SMSEagle wskazuje taki scenariusz jako argument za Twilio.6
Poszukaj gdzie indziej, jeśli
- Firma bez własnych programistów potrzebuje gotowego sposobu prowadzenia komunikacji zamiast budowania integracji. Źródło porównawcze wskazuje zasoby programistyczne jako istotny warunek korzystania z Twilio w tym modelu.11
- Firma korzystająca tylko z jednego kanału lub dysponująca ograniczonym budżetem na wsparcie powinna porównać koszt całego wdrożenia. Sama stawka za wiadomość nie wystarczy.11
Twilio odpowiada potrzebom zespołu rozwijającego własną aplikację i komunikację wielokanałową. Przy wyborze gotowej wysyłki SMS większą wagę mogą mieć nakład pracy nad integracją i warunki wsparcia.
Alternatywy dla Twilio
Twilio można porównać z SMSAPI według opublikowanych stawek i integracji, a ze SMSEagle według sposobu działania bramki. Telnyx, Bandwidth i Vonage są z kolei wskazywane przy określonych zastosowaniach. Kryteria się różnią, więc nie jest to wspólny ranking cenowy.
Tabela porównuje alternatywy według modelu usługi, liczby integracji i zastosowań wskazanych w źródłach.
| Alternatywa | Wartość lub warunek | Istotne ograniczenie porównania |
|---|---|---|
| SMSAPI | Ponad 200 gotowych integracji; bezpłatne API oraz biblioteki PHP, C#.NET, Python i Java. | Cena zależy od sposobu rozliczenia i wolumenu. |
| SMSEagle | Jednorazowy zakup bramki sprzętowej, praca offline, ponad 60 integracji; producent deklaruje koszt masowych kampanii do 3 razy niższy względem Twilio. | Deklaracja producenta nie jest indywidualną wyceną kampanii. |
| Telnyx | Alternatywa wskazana przy dużym wolumenie i wrażliwości na koszt. | Wskazanie zastosowania, nie porównanie stawek. |
| Bandwidth | Alternatywa wskazana dla usług głosowych w USA i branż regulowanych. | Wskazanie dotyczy tego scenariusza, nie cen SMS do Polski. |
| Vonage | Alternatywa wskazana dla zespołów nietechnicznych potrzebujących gotowych interfejsów. | Wskazanie nie porównuje kosztu wysyłki. |
Dane w tabeli: 6,11,29
SMSAPI publikuje warunki przedpłaty, rozliczenia miesięcznego i usług dodatkowych. Pary stawek miesięcznych pozostają w tabeli bez przypisania do wariantów, bo przytoczony cennik nie objaśnia różnicy między nimi.29
Tabela zestawia stawki SMSAPI według rodzaju opłaty i progu naliczania.
| Usługa | Stawka | Warunek |
|---|---|---|
| SMS, przedpłata | 0,17 / 0,16 / 0,15 / 0,13 / 0,11 PLN netto za SMS | Pojedyncze doładowanie odpowiednio: 49,00–499,99 / 500,00–1999,99 / 2000–4999,99 / 5000–9999,99 / powyżej 10 000 PLN; minimum 49 PLN, liczy się ostatnie pojedyncze doładowanie. |
| SMS, rozliczenie miesięczne | 0,16/0,14; 0,15/0,13; 0,13/0,12; 0,12/0,10; 0,11/0,09; 0,10/0,08 PLN netto za SMS | Odpowiednio: 1–1000; 1001–5000; 5001–10 000; 10 001–25 000; 25 001–50 000; 50 001–100 000 SMS miesięcznie. Powyżej 100 000 stawka indywidualna; dostęp do serwisu: 49 PLN netto miesięcznie. |
| SMS zagraniczny; MMS; HLR | 0,35 PLN netto za SMS; 0,30 PLN netto za MMS; 0,05 PLN netto za sprawdzenie numeru | Przy ponad 5000 SMS miesięcznie do jednego kraju poza Polską przewidziano możliwość ustalenia innych warunków; poza EOG cena SMS może być wyższa. |
| Dedykowany numer dzwoniący VMS | 99 / 199 PLN netto miesięcznie | Umowa na 12 miesięcy / bezterminowa. |
| 9-cyfrowy numer odbiorczy; wariant z MMS | 99 / 149 PLN netto miesięcznie; z MMS: 149 / 199 PLN netto miesięcznie | Odpowiednio umowa na 12 miesięcy / bezterminowa. |
| Numer odbiorczy Short Code z prefiksem; VMS | 199 / 299 PLN netto miesięcznie; VMS: 0,10 PLN netto za jednostkę 20 sekund | Numer: odpowiednio umowa na 12 miesięcy / bezterminowa. |
Dane w tabeli: 29
SMSAPI deklaruje zgodność zarządzania bezpieczeństwem z ISO 27001. Obsługa klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–17:00, a zespół NOC prowadzi całodobowy monitoring.29
- SMSAPI odpowiada firmie porównującej opublikowane progi cenowe SMS i gotowe integracje. Kto oczekuje niezmiennej stawki, musi uwzględnić zależność ceny od doładowania lub wolumenu.29
- SMSEagle odpowiada firmie wymagającej pracy offline. Nie zastępuje wprost chmurowej usługi rozliczanej tylko według wykorzystania, ponieważ wymaga zakupu urządzenia.6
- Telnyx, Bandwidth i Vonage wskazano odpowiednio dla dużej skali wrażliwej na koszt, usług głosowych w USA i zespołu potrzebującego gotowych interfejsów. Te wskazania nie przesądzają o wyborze bramki SMS do Polski według ceny.11
Bezpieczeństwo i RODO: Twilio
- Twilio używa standardowego szyfrowania do zabezpieczania połączeń między klientami a aplikacjami. (twilio.com, 20 października 2026)
- Twilio oferuje możliwość wymagania uwierzytelniania dwuskładnikowego. (twilio.com, 20 października 2026)
- Wymieniono certyfikaty SOC 2 Type II i ISO/IEC 27001:2013. (twilio.com, 20 października 2026)
- Program ciągłości działania i odzyskiwania po awarii obejmuje coroczne działania, w tym testy i ćwiczenia. (twilio.com, 20 października 2026)
Tylko informacje potwierdzone na stronach producenta. Brak cechy na liście nie oznacza, że jej nie ma — producent jej nie opisuje.
Funkcje AI w Twilio
- Rozpoznawanie tożsamości — rozpoznaje unikalnych klientów, personalizuje ich doświadczenia i wykrywa oraz ogranicza oszustwa. (twilio.com, 20 października 2026)
- Predykcje i rekomendacje — przewiduje m.in. wartość klienta, ryzyko odejścia i skłonność do zakupu oraz rekomenduje odbiorców i produkty. (twilio.com, 20 października 2026)
- Automatyzacja procesów — pomaga usuwać złożoność, automatyzuje zadania i chroni klientów na dużą skalę. (twilio.com, 20 października 2026)
- Copiloty — pomagają w szybszym wdrażaniu i utrzymaniu rozwiązań. (twilio.com, 20 października 2026)
- Conversation Relay — obsługuje rozmowy telefoniczne w czasie rzeczywistym, uwzględniając pauzy, przerwania i kierowanie połączeń. (twilio.com, 20 października 2026)
Tylko informacje potwierdzone na stronach producenta. Brak cechy na liście nie oznacza, że jej nie ma — producent jej nie opisuje.
Najczęstsze pytania o Twilio
Przy ocenie Twilio liczą się również interpretacja raportów i przygotowanie danych odbiorców. Poniższe odpowiedzi dotyczą planowania komunikacji, nie stawek opisanych w innych sekcjach.
Czy status doręczenia SMS oznacza, że odbiorca przeczytał wiadomość?
Status doręczenia SMS nie potwierdza, że odbiorca przeczytał treść. Wynik techniczny trzeba odróżnić od odpowiedzi klienta i kliknięcia w link.
Czy korzystanie z Twilio zwalnia firmę z obowiązków dotyczących danych odbiorców?
Korzystanie z Twilio nie zastępuje ustalenia celu przetwarzania danych kontaktowych ani zasad komunikacji. Podstawę wysyłki należy ocenić dla konkretnego scenariusza, zwłaszcza gdy firma łączy marketing z powiadomieniami dotyczącymi usługi.
Czy raport wysyłki wystarczy do oceny skuteczności kampanii?
Raport wysyłki pokazuje realizację komunikacji, ale nie mówi, czy odbiorcy wykonali oczekiwane działanie. Ocenę kampanii trzeba powiązać z jej celem i odpowiednią reakcją odbiorcy. Sama wysłana wiadomość nie jest wynikiem biznesowym.
Źródła
- ↑Jak stworzyć aplikację dla freelancerów, taką jak Upwork lub Fiverr? | AppMaster https://appmaster.io/pl/blog/tworzenie-aplikacji-dla-freelancerow
- ↑Conversational AI and APIs for SMS, Email, Voice | Twilio https://www.twilio.com/en-us
- ↑Twilio, raport roczny 2025 https://investors.twilio.com/static-files/5370245a-51ec-4552-9f37-9490ac9e2a37
- ↑Twilio Help Center, Toll-Free SMS and MMS messaging throughput https://help.twilio.com/hc/en-us/articles/4411046744987-Toll-Free-SMS-and-MMS-messaging-throughput-MPS-
- ↑Twilio, Messaging Channels https://www.twilio.com/docs/messaging/channels
- ↑SMSEagle vs Twilio – wybór optymalnego rozwiązania SMS dla Twojej firmy | SMSEagle https://www.smseagle.eu/2024/02/08/smseagle-vs-twilio-wybor-optymalnego-rozwiazania-sms-dla-twojej-firmy/?lang=pl
- ↑SMS Pricing in Poland for Text Messaging | Twilio https://www.twilio.com/en-us/sms/pricing/pl
- ↑Twilio – отзывы, как работает twilio.com обзор сервиса https://gembla.net/twilio
- ↑テキストメッセージ配信用SMSの料金(モナコ) | Twilio https://www.twilio.com/ja-jp/sms/pricing/mc
- ↑Twilio, Conversations (classic) Limits https://www.twilio.com/docs/conversations-classic/conversations-limits
- ↑Twilio Reviews 2026: What Users Really Think – Twilio https://checkthat.ai/brands/twilio/reviews
- ↑Twilio, Mass texting https://www.twilio.com/en-us/use-cases/mass-texting
- ↑oficjalny cennik SMS Twilio dla Stanów Zjednoczonych. ([twilio.com](twilio.com https://www.twilio.com/en-us/sms/pricing/us
- ↑help.twilio.com https://help.twilio.com/articles/223135607-How-do-I-set-an-automatic-payment-recharge-trigger-
- ↑Twilio, How long can a message be? https://www.twilio.com/docs/glossary/what-sms-character-limit
- ↑Twilio, Get started with your Twilio free trial account https://www.twilio.com/docs/usage/tutorials/how-to-use-your-free-trial-account
- ↑Twilio, błąd 63038: Account exceeded the daily messages limit https://www.twilio.com/docs/api/errors/63038
- ↑Twilio – czym jest i jak możesz go wykorzystać? | Semcore https://semcore.pl/twilio-czym-jest-i-jak-mozesz-go-wykorzystac/
- ↑Twilio, SDKs https://www.twilio.com/docs/libraries
- ↑Wisentic https://www.wisentic.com/integrations/twilio-sms
- ↑Twilio, „Salesforce Twilio Integrations”. ([twilio.com](twilio.com https://www.twilio.com/en-us/integrations/salesforce
- ↑oficjalny cennik planów wsparcia Twilio. ([twilio.com](twilio.com https://www.twilio.com/en-us/support-plans
- ↑Twilio is rated „Bad” with 1.1 / 5 on Trustpilot https://uk.trustpilot.com/review/www.twilio.com?page=3
- ↑Twilio, „Journeys”. ([twilio.com](twilio.com https://www.twilio.com/en-us/products/engage/journeys
- ↑twilio.com https://www.twilio.com/docs/verify/fallback-scenarios
- ↑Źródła: profile Twilio na Trustpilot, G2, Capterra i TrustRadius oraz objaśnienie weryfikacji opinii przez Trustpilot. ([trustpilot.com](trustpilot.com https://www.trustpilot.com/review/www.twilio.com
- ↑Recenzja LifterLMS: Czy to odpowiedni plugin LMS dla Ciebie? https://www.wpbeginner.com/pl/solutions/lifterlms/
- ↑🎟️ Rejestracja na wydarzenia w WordPress: 15 wtyczek do biletów, kalendarza i zbierania zgłoszeń https://techblog.sdstudio.top/pl/15-najlepszych-wtyczek-wordpress-do-rejestracji-zdarzen-2022-bezplatne-i-platne
- ↑Cennik usług SMS, MMS i VMS | SMSAPI https://www.smsapi.pl/cennik
- ↑Twilio — informacja producenta (stan na 19.10.2026) https://www.twilio.com/en-us/changelog
Ceny i warunki sprawdzone u źródeł: październik 2026.
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.
Kwoty w złotych w nawiasach są orientacyjne: przeliczone po średnim kursie NBP z 6.11.2026 (1 USD = 3,9321 zł). Ceny w walutach obcych producenci podają zwykle bez VAT; ostateczna kwota zależy od kursu w dniu płatności.
